Versiyon 5 Yenilikleri

24 MART 2010

mmas.exe yenilikleri
 

  • Sayfa açma ve derleme hızı 2 ila 5 misli arttırıldı
  • Vista ve Windows 7 işletim sistemleri için uyumlu hale getirildi.
  • Sayfa tasarımını kolaylaştırıcı çok sayıda yeni özellik sağlandı. 
  • Button elemanı artık HTML "button" elemanı olarak derlenmektedir. Daha önce "input" elemanı olarak derlenmekte idi.

 

Kütüphane Yenilikleri

 

Ajax 

Yeni eleman "Actions > OpenFlowinAction" yeni bir sayfa açmadan yüzen pencere açılabilmesini sağlıyor. 

 

CKEditor

Web tarayıcı üzerinden kullanıcıların zengin metin girebilmesini sağlayan popüler CKEditor (eski adı FCKEditor) bu bileşen ile basit bir şekilde sayfalarınıza yerleştirilebilir ve bir girdi alanı gibi kullanılabilir. CKEditor, dosya ve resim seçilmesi için "Filer > FManager" ile işbirliği yapabilmektedir.

 

Filer

Yeni elemanlar "Extra > RecordQueryDataSource" ve "Extra > RecordQueryProcess" bir metin dosyasının içerisindeki kayıtları sorgulamak, işlemek için tasarlandı.

"FileBox" elemanı yenilendi. Artık ilave bir pencereye gerek olmadan doğrudan dosya seçim diyaloğu açılıyor. 

Yeni Dal "FManager". Sunucu üzerinde yer alan dosyaların seçilmesi ve yönetilebilmesi sağlayan elemanlar içeriyor.

 
Net

Yeni bileşen "Net", ağ ile ilgili çeşitli fonksiyonları içermek üzere sağlandı. Bu sürümde gelen fonksiyon "Ftp".

"Ftp" adlı altında yer alan elemanlar ile web uygulamamızı bir Ftp istemcisine çevirebilir ve Ftp sunucuları ile dosya alış verişinde bulunabiliriz.

 

Reporter

"Reporter" bileşenine yeni gelen "JasperFillProcess" ve "JasperMergeProcess" farklı yapıdaki raporların aynı PDF çıktısı içinde birleştirilebilmesini sağlıyorlar.

Rapor tasarlama aracı iReportun yeni sürümü "3.7.1" destekleniyor.

 

Scheduler

Bu önemli yeni bileşen sayesinde işlemler anında veya planlanan zamanlarda, kullanıcıyı ekran başında bekletmeden, arka planda çalıştırılabilecek. 

 

Security

Yeni dal "Extra > Ldap" ile uygulama güvenliği ağ üzerinde bulunan Ldap sunucularına başvurarak sağlanabilecek. Bu dal altında yer alan elemanlar sayesinde, Ldap sunucuları hem güvenli giriş hem de kullanıcıları ve bilgisayarları sorgulamak için kullanılabilir.

Diğer yeni dal "Extra > ChaResp" ise https protokolu kullanılmayan durumlarda kullanıcı parolasının ağ üzerinden güvenli iletilebilmesini amaçlamaktadır.

 

XMLServices

Bu bileşenin yeni elemanı "XPathQueryProcess" ile dosya sisteminden veya web servislerden elde edilen XML dokümanları detaylı bir şekilde sorgulanabilir.

 

zpro

Yeni zpro elemanları "InvokeDataSourceProcess", "DataRequest", "DataSourceTemplate" veri kaynaklarını üzerinde daha çok  kontrole sahip olabiliriz. 

 

İzleme

Artık izleme kayıtları istenirse sistem konsolu yerine metin dosyalarına yönlendirilebilir. "zpro > TextFileLogger" elemanı ile metin dosyası izleyicileri tanımlanabilir ve istenilen uygulama bölümlerine ve belirlenen kullanıcılara ait izleme kayıtları bu dosyalara aktarılabilir.

 

MoreMotion API Kullanan Java Kodlarınız

Eski projelerinizde MoreMotion API kullanarak java kodlaması yaptıysanız kodlarınızı yeni moremotion.jar ile tekrar derleyin.

 

Tomcat ve JRE

Yeni kurulum beraberinde apache-tomcat-6.0.18 ve jre1.6.0_17 gelmektedir. Gerektiğinde önceki Java ve Tomcat sürümleri ile de çalışmak mümkün; Çünkü MoreMotion AF Java 1.5 e göre derlenmiştir.

İstenilen Java ve Tomcat kök dizinleri "Proje | Proje Özellikleri" menüsü üzerinden seçilebilir.